plen
Ostrowiecki Browar Kultury

Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski

Powierzchnia: 11.920 m²

Projekt: 2010

Autorzy: Anna Pszonak  Bogdan Pszonak  Michał Horba  Adam Marquardt  Piotr Wiosna

I nagroda w konkursie architektonicznym

 

OBK jest w naszym rozumieniu ośrodkiem interdyscyplinarnym, miejscem wzajemnych relacji pomiędzy poszczególnymi funkcjami. Mnogość dyscyplin artystycznych inspiruje do dialogu i poszukiwań na ich styku czy też pomiędzy nimi. Czyni to Ostrowiecki Browar Kultury obiektem otwartym na sztukę i widza! Dialog – tym razem starego z nowym – jest również głównym wątkiem architektonicznym projektowanych budynków...

Z opinii Sądu Konkursowego:

Zaproponowane rozwiązanie domyka kwartał OBK od strony północnej i wschodniej oraz tworzy dziedziniec w centralnej części założenia. Po stronie południowej zabudowań, w miejscu przyległym do Biura Wystaw Artystycznych dodano nową kubaturę – parterowy budynek otwarty do dziedzińca. Sam dziedziniec graniczy od południa z parkingiem obsługującym OBK i jest od niego oddzielony pasem zieleni. Dodawane obiekty nawiązują swą formą (kształtem i kolorem) do zabudowań historycznych browaru prowadząc z nimi swoisty dialog, ale używając współczesnych środków wyrazu poprzez swoją elegancką prostotę oraz oszczędny detal są nowoczesne i – co ważne – w ocenie Sądu Konkursowego nie okażą się ‘niemodne’ za kilka lat. Całość propozycji zarówno w skali urbanistycznej jak i architektonicznej jest niezmiernie czytelna i prosta, pozostawiając przyszłym użytkownikom różnorodną możliwość wykorzystania dziedzińca.

Zespół mieści trzy instytucje: Miejską Bibliotekę Publiczną – MBP, Biuro Wystaw Artystycznych – BWA oraz Miejskie Centrum Kultury – MCK.

 

info