plen
Biblioteka PWr

 

Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych Politechniki Wrocławskiej

Lokalizacja: Wrocław, Plac Grunwaldzki

Powierzchnia: 11.809 m²

Projekt: 2007

Autorzywe współpracy z Atelier Loegler: Romuald Loegler – Atelier Loegler  Anna Pszonak  Bogdan Pszonak  Anna Rybowicz  Leszek Sakowicz  Krzysztof Trochimowicz  Rafał Kiszko - makieta

Wyróżnienie w konkursie architektonicznym

 

Idea przewodnia budynku jest wynikiem poszukiwań pasywnych rozwiązań ochrony księgozbiorów przed bezpośrednimi promieniami słońca oraz zniwelowanie efektu przegrzania wnętrz w porze letniej przy jednoczesnym otwarciu budynku w kierunku południowym na przestrzeń publiczną kampusu uczelni – Oś Profesorów. Zaproponowana architektura hi-tech wynikająca wprost z analiz nasłonecznienia o różnych porach dnia i roku wyraża techniczny charakter oraz ambicje uczelni tworząc swego rodzaju scenografię odpowiadającą programowi biblioteki.

Odchylona od pionu bryła budynku wraz z wysuniętym w kierunku południowym dachem skutecznie chroni całkowicie przeszkloną elewację frontową przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi w porze letniej. Niższe wiosenne i jesienne światło słoneczne rozpraszają poziome szklane żaluzje z ceramicznym nadrukiem o różnym kącie nachylenia w zależności od kąta padania światła słonecznego i preferencji stref funkcjonalnych przylegających do południowej fasady. Zimą niskie słońce bez przeszkód ogrzewa wnętrze budynku. Od strony północnej przeszklona fasada odchyla się od ścian istniejących budynków na których zaproponowano wertykalne ogrody. Ostatnia kondygnacja budynku mieszcząca księgozbiór z wolnym dostępem jest oderwana od szklanych ścian zewnętrznych tworząc most wiedzy pomiędzy wschodnim i zachodnim skrzydłem. Całkowicie transparentne przeciwległe fasady ujawniają wewnętrzne życie biblioteki wraz z techniczną strukturą i wyposażeniem budynku.

info