plen
Osiedle mieszkaniowe ZMK

Lokalizacja: Białystok, ul. Gen. J. Bema

Powierzchnia: 33.153 m²

Projekt: 2010

Autorzy – we współpracy z Atelier Loegler: Romuald Loegler – Atelier Loegler  Bogdan Pszonak  Piotr Lutarewicz  Karol Wiśniewski

 

Dobre nasłonecznienie wszystkich mieszkań, otwarte widoki, kontakt z zielenią, prosta obsługa komunikacyjna, oszczędna w ilości tras infrastruktura oraz włączenie osiedla w strukturę miasta - to podstawowe cele projektowe.

Kompozycję urbanistyczną oparliśmy o pięć głównych zasad. Otwierać i zapraszać. Zauważyliśmy powiązania terenów zielonych, będących częścią większej struktury terenów rekreacyjnych. Interesujący formalnie i inspirujący funkcjonalnie masyw ziemny - strzelnica - wyeksponowana, staje się głównym punktem rekreacyjnego programu, gestem zapraszającym na teren osiedla. Integrować i gromadzić. Przełamując efekt segregacji i rozproszenia otwarta struktura jasno wyznacza wspólne przestrzenie integracji różnych funkcji jak i mieszkańców i gości z sąsiedztwa, zapewniając przy tym poczucie bezpieczeństwa. Urozmaicać typografię. W ramach prostej i nieskomplikowanej kompozycji urbanistycznej zapewniającej doświetlenie wszystkich pomieszczeń mieszkalnych dążono do urozmaicenia przestrzeni unikając schematyzmu i monotonii. Mieszkać w zieleni. Dzięki jednoznacznej dyspozycji terenu, przestrzeń bezpośrednio otaczającą budynki mieszkalne uwolniono od miejsc postojowych na rzecz terenów zielonych. Priorytet ruchu pieszego. Promowanie zdrowego stylu życia zapewniając bezpieczny ruch pieszy i rowerowy to już nie tylko moda - to konieczność. Uproszczenie i zminimalizowanie komunikacji kołowej na rzecz rozbudowanej siatki ruchu pieszego i rowerowego przekłada się również na efekt ekonomiczny.

info