plen
Kładka nad rzeką Nettą w Augustowie

Lokalizacja: rzeka Netta, Augustów

Projekt: 2016

Autorzy: Jan Kabac, Bogdan Pszonak, Piotr Matuszek, Marek Sipko, Agata Antoniuk, Zuzanna Chociej, Maciej Ferenc, Anna Maciejewska

 

Wizja lokalna, położenie i znaczenie Augustowa na turystycznej mapie Polski skłoniły autorów do poszukiwań innowacyjnych rozwiązań w oparciu o doświadczenie natury. Celem projektu jest skupienie uwagi na konstrukcyjnej logice i idei równowagi natury i zbudowanego środowiska człowieka. Nierozłączna koegzystencja człowieka z naturalnym ekosystemem – miasta i wyjątkowego charakteru naturalnego krajobrazu brzegu Netty została wyrażona w formie i tworzywie.

Przestrzenne ukształtowanie budowli, spójne z założeniami ideowymi w pełni znajduje uzasadnienie w przyjętym układzie konstrukcyjnym. Pomost kładki, w postaci przestrzennej konstrukcji stalowej, podwieszony lub podparty (zależnie od przęsła) do stalowych form łukowych, stanowi jednocześnie ściąg, niwelując poziome siły rozporowe. Tak przyjęty układ pozwala na zminimalizowanie ilości podpór i uzyskanie odpowiedniego prześwitu dla przepływających Nettą jednostek. Po stronie wschodniej kładka została zintegrowana z wieżą widokową w której przewidziano pionowe ciągi komunikacyjne /schody i dźwig/, które w pierwszym etapie realizacji wieży zapewniają dostępność na poziom kładki, natomiast wjazd rowerzystów przewidziano spiralną pochylnię wokół wieży. Drugi etap budowy wieży, poprzez nadbudowanie z przedłużeniem pionowej komunikacji pozwoli na umieszczenie zadaszonej platformy widokowej.

info