plen
Centrum biurowe NOVA w Białymstoku

Lokalizacja: Białystok

Powierzchnia: 10.216 m²

Projekt: 2017

Autorzy: Bogdan Pszonak, Martynas Bernecki, Piotr Matuszek

 

Centrum biurowe NOVA to nowoczesny budynek biurowy klasy A zlokalizowany w centrum Białegostoku. Koncepcja architektoniczna w dużym stopniu nawiązuje do kontekstu miejsca rozrzeźbioną bryłą budynku i materiałem. Wertykalna kompozycja elementów ze szkła i betonu tworzy wrażenie harmonijnej, eleganckiej i pomimo użycia modnych dzisiaj środków ponadczasowej estetyki.

Od strony drogi budynek tworzy zwartą pierzeję ulicy. W podcieniu zlokalizowano wejście główne i niezależne wejścia do lokali na parterze. Elewację przy skośnej granicy działki ukształtowano z czterech przesuniętych względem siebie przeszklonych fasad z pionowymi żaluzjami, podzielone masywnymi ścianami z betonu. Zabieg ten zmniejsza skalę zabudowy i wprowadza charakterystyczny element identyfikujący budynek. Strona południowa kontynuuje tą logikę. Porozsuwane betonowe płaszczyzny przecinają przeszklone wnęki doprowadzające światło do głębszego traktu biurowego. Od tej strony przy budynku zaprojektowano teren zielony, który służyć ma użytkownikom budynku biurowego.

Rzut budynku jest logiczny, z centralnie umieszczonym rdzeniem komunikacyjnym i instalacyjnym. Od strony południowej zwiększono głębokość traktu, doświetlając wnętrza przeszklonymi wcięciami w bryle budynku. Wewnątrz budynek oferuje przestrzenie otwarte, przejrzyste i elastyczne i tym samym przyjazne użytkownikom. W obiekcie znajduje się 7.700 m2 powierzchni biurowej klasy A. Program funkcjonalny dopełniają lokale usługowe zlokalizowane w parterze oraz dwukondygnacyjny parking podziemny.

info