plen
Krematorium w Białymstoku

Lokalizacja: Białystok, ul. Ciołkowskiego

Powierzchnia: 364 m²

Projekt: 2015

Autorzy: Anna Pszonak, Bogdan Pszonak

 

Myślą przewodnią projektu było stworzenie przejścia pomiędzy otaczającym nas światem a miejscem pożegnania, drogi sprzyjającej wyciszeniu i skupieniu się na pamięci i uczuciach. 

Symbolizująca przejście do nieskończoności brama prowadzi na plac przed budynkiem. Przestrzeń jest odizolowana od ulicy nadwieszonym lekko nad ziemią murem. Pomiędzy posadzką placu a murem wysypano kamienie, które wyznaczają granicę placu. Powierzchnię placu z tej strony rozgranicza fosa zasypana kamieniami. Z drugiej strony powstanie ogród z bujną zielenią a naprzeciw w obszernym podcieniu znajduje się szklana fasada z wejściem do krematorium. Hol główny jest pełny światła, choć widok z dużego przeszklenia zamyka betonowa ściana odstawiona lekko od budynku. Ma pomóc w wyciszeniu i skupieniu się na własnych emocjach.

Wysokie wrota ukryte w pokrytej drewnem ścianie prowadzą do sali pożegnań. Światło sączy się punktowo z ciemnego sufitu a posadzkę doświetla wąskie poziome okno przy samej podłodze, przez które widać tylko fosę z kamieniami. Kamienie wprowadzono też we wnętrzu, by odciąć posadzkę pomieszczenia od ściany z oknem widokowym na ceremonię kremacji. Ascetyczne drewniane ławy to jedyne meble w tym wnętrzu.

To projekt minimalistyczny, spokojny i nieskomplikowany, w którym świadomie zredukowano środki wyrazu i detal, by przemówiła pustka.

info