plen
Centrum kongresowe, biurowe i wystawiennicze - Chłodnia

Lokalizacja: Białystok, ul. Baranowicka

Powierzchnia: 55.800 m²

Projekt: 2012

Autorzy: Bogdan Pszonak, Grzegorz Chomicki, Piotr Matuszek, Piotr Lutarewicz

 

Projekt jest przykładem rewitalizacji poprzemysłowych terenów położonych na granicy miasta – terenie trudnym, bo bez konkretnej wizji przekształceń i rozwoju. Projekt powstał w czasie, gdy teren ten był przeznaczony na sprzedaż. Celem naszym było zainteresowanie budynkiem chłodni prywatnych inwestorów i władz miasta.

Centrum Chłodnia to próba określenia jednego ze strategicznych kierunków rozwoju miasta Białegostoku - przemysłu kreatywnego. Lokalizacja i uwarunkowania jak szkolnictwo wyższe w kierunkach architektury, architektury wnętrz i grafiki, szkoły kształcenia zawodowego w kierunkach obróbki drewna i metalu, lokalna tradycja rzemiosła i dostęp do naturalnych surowców czynią wybór uzasadnionym. Bezpośrednim wzorem było dla nas miasto partnerskie Białegostoku: Eindhoven – centrum holenderskiego wzornictwa i miejsce jednego z ważniejszych festiwali dizajnu. Wyobraziliśmy sobie Białystok jako centrum dizajnu odpowiedzialnego i nowoczesnego, z tradycyjnych i naturalnych materiałów. 

Budynek Chłodni dominuje skalą i klarowną modernistyczną architekturą. To centralny punkt założenia – symbol miejsca. Do przywróconej do stanu pierwotnego formy i odnowionej fasady budynku dodaliśmy elementy symbolizujące drugie życie obiektu. Wnętrza mieszczące powierzchnie wystawiennicze, centrum konferencyjne i przestrzeń biurową, doświetlono świetlikami dachowymi. Nowe kubatury pełnią funkcje produkcyjne, handlowo-usługowe, biurowe, hotelowe i rekreacyjne.

 

info