plen
Zespół domów szeregowych i budynek biurowy

Lokalizacja: Białystok, ul. Nowowarszawska

Powierzchnia: mieszkalna - 3.020 m², biurowa - 2.270 m²

Projekt: 2011

Autorzy: Anna Pszonak, Bogdan Pszonak, Piotr Lutarewicz, Karol Wiśniewski

 

Ulica Nowowarszawska to w naszym odczuciu przestrzeń z wieloma pozytywnymi cechami. Skala pobliskiej zabudowy i zróżnicowanie form, stare domki i małe ceglane kamieniczki tworzą autentyczny charakter tej ulicy. To miejsce z widoczną historią, lubiane przez jego mieszkańców i cel spacerów sąsiadów. Ulegając swoistemu urokowi tej ulicy wyobraziliśmy sobie miejsce pełne życia: bawiących się dzieci, ludzi pielęgnujących przydomowe ogródki, mieszkańców wypoczywających lub pracujących na górnych tarasach czy przechodniów zatrzymujących się przed usługami zlokalizowanymi w parterach. Spróbowaliśmy stworzyć miejsce celebrujące miejski i wspólnotowy styl życia.

Wyobraziliśmy sobie architekturę współczesną i jednocześnie taką, która po wybudowaniu wyglądać będzie jakby wyrosła z tego konkretnego miejsca. Zainspirowały nas drewniane domy z ceglanymi szczytami od strony ulicy i murowane kamieniczki z sąsiedztwa, które pomimo upływu czasu urzekają swoim urokiem. Proste i rytmiczne formy pomimo współczesnego charakteru czerpią wprost z tradycyjnej zabudowy okolicy. Naturalne materiały i powściągliwy detal architektoniczny dają wrażenie trwałości, ciepła i ponadczasowej estetyki.

Głównym pomysłem jest oparcie układu przestrzennego o wewnętrzny, otwarty w kierunku ul. Nowowarszawskiej pasaż. Przy ulicy w parterach zaproponowano usługi, dalej po obu stronach umieszczono wejścia do mieszkań. Wejścia poprzedzają małe, prywatne ogródki a otwory doświetlające podziemną ulicę dojazdową obudowano drewnianą konstrukcją – altankami. Ruch samochodowy ograniczono jedynie do awaryjnego, co czyni bezpiecznymi dziecięce zabawy w tym miejscu. Górne tarasy mieszkań skierowano na pasaż, który zamyka projektowany budynek biurowy.

info