plen
Zabudowa mieszkaniowa - Dziesięciny, Białystok

Lokalizacja: Białystok, ul. Dziesięciny

Powierzchnia: 859 m²

Projekt: 2013

Autorzy: Meteor Architects & Architekt Karol Wiśniewski: Anna Pszonak, Bogdan Pszonak, Karol Wiśniewski

Współpraca: Jakub Puchnowski - wizualizacje

 

Teren inwestycji położony jest na skraju osiedla domów jednorodzinnych. Zanikający ale wciąż widoczny wątek tradycyjny w postaci starych drewnianych domków przenika się tu z powojennymi modernistycznymi „kostkami” (szkoda, że częściowo nieumiejętnie przeprojektowanymi). Bezpośrednie sąsiedztwo to także nowe budynki usługowe, lokalizowane przy głównej trasie dojazdowej. Po jej drugiej stronie dominuje wysoka zabudowa wielorodzinna.

Mimo, że tematem jest zabudowa szeregowa, to podeszliśmy do niej niestandardowo, traktując cały zespół jako jeden budynek. Naszym celem było dostosowanie jego skali do otoczenia. Zwartą bryłę urozmaiciliśmy licznymi wcięciami, których kompozycja zaciera granice pomiędzy poszczególnymi segmentami. Grafitową powierzchnię ścian przełamaliśmy jasnym drewnem. Materiały i kolorystyka elewacji nawiązują do najbliższego sąsiedztwa.

Drugim założeniem były wytyczne funkcjonalno – programowe ustalone wspólnie z inwestorem. Zdając sobie sprawę z coraz trudniejszego rynku nieruchomości, szukaliśmy takich rozwiązań, które pozytywnie wyróżnią inwestycję. Zaproponowaliśmy mieszkania średniej wielkości, dwustronnie doświetlone ze strefą dzienną od południowego zachodu i nocną od wschodu oraz możliwością wydzielenia naturalnie doświetlonej kuchni. Półprywatna strefa wejściowa, duże okna części dziennej otwierające wnętrza na prywatne ogródki oraz zadaszone tarasy podnoszą jakość zamieszkania.

info