plen
Dom 3/4 w Olmontach pod Białymstokiem

Lokalizacja: Olmonty

Powierzchnia: 217 m²

Projekt: 2013

Autorzy: Bogdan Pszonak, Anna Pszonak

Współpraca: Jakub Puchnowski - wizualizacje, Konrad Szlegier - konstrukcje

 

Inwestorzy zgłosili się do nas z konkretnym marzeniem: dom pełen słońca, z widokiem na pobliski las z salonu i gabinetu oraz otwartą przestrzenią wspólną na parterze. Podzielili się z nami pragnieniem zamieszkania w energooszczędnym budynku o współczesnej formie. Nasze zadanie polegało na wpisaniu tej wizji w wąską działkę z dojazdem od strony południowej zgodnie z rygorystycznymi zapisami planu miejscowego.

Tradycyjną formę z dwuspadowym dachem poddaliśmy przekształceniom polegającym na pochyleniu dachu w stronę ulicy i „odcięciu” 1/4 domu. W wyniku otrzymaliśmy dom z wąskim frontem mieszczącym garaż z częścią gospodarczą i szeroką elewację ogrodową umożliwiającą widok z salonu i gabinetu na las. Skośna ściana umożliwia lepsze nasłonecznienie salonu, jadalni i pokojów dziecięcych. Pochylenie dachu zmniejszyło kubaturę budynku a jednocześnie pozwoliło w pokojach przy ścianie powstałej w wyniku odcięcia części domu zachować pełną wysokość.

Skośną ścianę od strony południowo - zachodniej wyróżniliśmy wykończeniem z drewna. W oknach zaprojektowaliśmy przesuwne żaluzje zapobiegające przegrzaniu wnętrz w okresie letnim. Zwarta bryła z oszczędnymi detalami, optymalizacja kubatury i dopasowanie do stron świata pozwoliło uzyskać dom o cechach pasywnego budownictwa energooszczędnego bez wysokich nakładów finansowych. Dodatkowo budynek wyposażyliśmy w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperacja) i wymiennikiem gruntowym.

info