plen
Dom energooszczędny NF15

Lokalizacja: Białystok

Powierzchnia: 170,5 m²

Projekt: 2012

Autorzy: Bogdan Pszonak, Piotr Lutarewicz

 

Mały energooszczędny dom jednorodzinny, tani w budowie i eksploatacji to główne cele, jakie postawili nam inwestorzy. Estetyka domku miała być utrzymana we współczesnej stylistyce, bez zbędnych ozdób i skomplikowanych detali, co ułatwiło nam zaprojektowanie niskobudżetowej architektury.

Dom energooszczędny wykorzystuje naturalne walory działki: otwarty na południe - ogród i zachód czerpie darmową energię słońca, „zamknięty” od strony północnej – wejściowej i wschodniej ogranicza straty ciepła. Lekkie przesunięcia umożliwiają na wąskiej działce wpuszczenie promieni słonecznych do wszystkich pomieszczeń. W bryle budynku wyraźnie widać dwie części: dwukondygnacyjną mieszczącą pomieszczenia ogrzewane i nieogrzewaną, jednokondygnacyjną część gospodarczą - w tym garaż. Wewnętrzna kompozycja opiera się na głównej osi wejściowej łączącej drzwi wejściowe z wyjściem na ogród. Przestronności wnętrz dodaje dwukondygnacyjna pustka ze schodami doświetlona dużym oknem od strony zachodniej.

W projekcie energooszczędnego domu jednorodzinnego wykorzystano szereg rozwiązań technicznych pozwalających obniżyć koszty utrzymania: zwiększona izolacyjność ścian, stropów i podłóg, wyeliminowanie mostków cieplnych, zastosowanie materiałów o zwiększonej termoizolacyjności, „ciepły montaż” okien, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – rekuperacja itd. Dom spełnia wymogi określone w Programie Priorytetowym – Efektywne wykorzystanie energii – Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych - Standard NF15.

info